Rozhodněte sami – participativní rozpočet MO Plzeň 4
Často kladené dotazy k participativnímu rozpočtu (PaR)
Kdo může podat návrh?
Nápad do PaR může podat každý, kdo bydlí, studuje, pracuje, podniká, nebo třeba jen rád chodí na výlety v okolí Chlumu. Trvalý pobyt není v našem případě nutností. Jediným omezením je věk nejméně 18 let.
Jak podat návrh?
svůj nápad můžete vložit do elektronického formuláře na těchto stránkách, nebo prostřednictvím tištěného formuláře, který je k dispozici na Úřadu městského obvodu Plzeň 4 nebo v příslušném vydání Doubraveckých listů. Pokud potřebujete poradit s podáním návrhu, obraťte se na koordinátora participativního rozpočtu.
Jsou nějaká omezení pro druh, typ, velikost projektu?
Není jich mnoho, ale přece jen určitá omezení jsou.
Cílem projektu nemůže být komerční nebo osobní podpora navrhovatele. Projekty nesmí sloužit politické, náboženské či jiné myšlenkové propagaci určité osoby či skupiny.
V zásadě existují dva základní typy projektů, tzv. „tvrdé“ jako jsou investice do nových hřišť, laviček, výsadby stromů a úpravy zeleně ad. Tyto projekty mohou být realizovány pouze na pozemcích ve vlastnictví města. Druhým typem jsou tzv. „měkké“ projekty, kterými může být například uspořádání kulturní, sportovní či společenské akce. Nápadům se meze nekladou!
Co znamená, že projekt musí být veřejně prospěšný?
Každý navrhovaný projekt musí být nějakým způsobem přínosný pro širší okruh obyvatel obvodu než jen pro navrhovatele samotného.
Existuje nějaký finanční limit pro navrhované projekty?
Ano existuje, tento limit určí zastupitelstvem obvodu, při jednání o rozpočtu na příslušný rok, ve kterém se participativní rozpočet vyhlašuje. Váš návrh by proto neměl být dražší než tato částka. Pokud si nevíte rady s odhadem ceny, obraťte se na koordinátora participativního rozpočtu.
Kde zjistím, jestli je pozemek v majetku města?
Detaily o pozemcích ve vlastnictví města najdete na https://gis.plzen.eu/uzemnisprava (výběr vrstvy / katastrální mapa / tematizované parcely / majetek města )
Kdo posuzuje proveditelnost projektů?
Proveditelnost se posuzuje z různých úhlů podle typu projektu. Své k tomu mají co říct pracovníci odboru staveb a investic, životního prostředí a dopravy či financí ad. Zkoumá se např. jestli není projekt příliš drahý, není v místech, kde už existuje nebo se plánuje nějaká jiná investice obvodu či města, nezasahuje do inženýrských sítí, není v rozporu s platnými zákony a vyhláškami ad.
Kdo může hlasovat a jakým způsobem?
Jakmile skončí lhůta pro podávání návrhů a návrhy projdou posouzením proveditelnosti úřadem, nastane čas pro hlasování. Hlasovat může každý obyvatel obvodu maximálně pro 2 návrhy, a to prostřednictvím hlasovacího formuláře na těchto webových stránkách nebo prostřednictvím formuláře, který je k dispozici v budově Úřadu městského obvodu Plzeň 4.
Jak se určuje pořadí vítězných projektů?
Pořadí projektů určuje počet dosažených hlasů. Projekty budou podle dosaženého pořadí zařazovány do seznamu vítězných projektů, a to až do vyčerpání finanční částky na příslušný ročník participativního rozpočtu.
Kdo bude vítězný projekt realizovat?
Vítězné projekty realizuje městský obvod, případně ve spolupráci s městem Plzní. Vše proběhne za podmínek, za nichž město realizuje všechny investiční či neinvestiční akce, zejména bude potřeba dodržet veškeré zákonné postupy a podmínky. Samotný navrhovatel projekt nerealizuje, ale projeví-li zájem, může být po celou dobu do realizace zapojován.
Kdo se bude starat o zrealizované projekty, které vzniknou díky participativnímu rozpočtu?
Pokud výstupem projektu participativního rozpočtu města bude i hmotný majetek, pak jejich správu zajistí městský obvod ve spolupráci s městem Plzní.